Toplandene i verdensmesterskabet Taekwondo Championships

Taekwondos sport opstod i det asiatiske land Korea om tusind år siden, før de blev finjusteret i 1940'erne og 50'erne og blev en populær sportsaktivitet over hele verden. Denne form for kampkunst adskiller sig fra andre lignende kampformularer på grund af dets vægt på en meget specifik hurtig sparkestil, som omfatter spinning, hoppe og spark mod modstanderens hoved.

Det internationale organ med ansvar for taekwondo er den internationale Taekwon-Do Federation, der blev oprettet i 1966 af Choi Hong Hi, en tidligere sydkoreansk militærgeneral. World Taekwondo er den ansvarlige organisation med tilsyn med globale taekwondo konkurrencer i arrangementer som OL og Paralympics.

Historien om Taekwondo

Sydkoreas forbindelse til taekwondo går meget lang tid tilbage. På et tidspunkt i sin historie var denne kampkunst en vigtig del af kamptræning for koreanske soldater, der forberede sig på at gå i kamp. Taekwondo udviklede sig senere fra at være en metode til selvforsvar til at blive den nationale sport i Sydkorea. På grund af sin åndelige element er praksis af taekwondo blevet en populær praksis for både mænd og kvinder, og i løbet af årene har sporten spredt sig over hele verden med omkring 100 millioner mennesker, der i øjeblikket deltager i sporten.

Taekwondo har spillet en vigtig rolle i Sydkoreas kultur siden oldtiden. I mere end tusind år har deltagerne deltaget i det af en række forskellige årsager, herunder selvforsvar, opretholdelse af helbred og velvære såvel som konkurrencedygtigt. Populariteten af ​​taekwondo skyldes sandsynligvis også, at det kan praktiseres af mennesker i forskellige aldre og færdighedsniveauer. Taekwondo deltagere rangeres i flere kategorier, herunder senior, junior, instruktør og studerende.

World Taekwondo Championships

Begyndelsen i 1973 har World Taekwondo Championships fundet sted hvert andet år i forskellige verdens byer. Der er 8 divisioner baseret på vægtklasse: Finvægt (under 54 kg for mænd og under 46 kg til kvinder), Flyvægt (-58 kg mænd / -49 kg kvinder), Bantamvægt (-63 kg mænd / -53 kg kvinder), Fjervægt (-68 kg mænd / -57kg kvinder), Letvægts (-74kg mænd / -62kg kvinder), Weltervægt (-80kg mænd / -67kg kvinder), Mellemvægt (-87kg mænd / -73kg kvinder) og Heavyweight (over 87 kg for mænd og derover 73 kg til kvinder). Kampe finder sted mellem to konkurrenter af samme køn og vægtdeling i en 8 meter firkantet ring eller tilsvarende størrelse ottekant. Vinderen bestemmes af point i slutningen af ​​tre 2-minutters runder eller på grund af en knockout, når en konkurrent ikke kan fortsætte. Point er tildelt til slag, spark og tekniske spark (med dreje eller spinning) til hovedet og hogu (trunk protector) med det mest komplicerede - et teknisk spark til hovedet - scoring de fleste punkter (5).

Top Performing Countries

Fordi sporten kan spore sin oprindelse tilbage til Korea, er det ikke overraskende, at Sydkorea langtfra har vundet flere medaljer end nogen anden konkurrerende nation. På nuværende tidspunkt står landets medalje på 167 guld, 31 sølv og 34 bronze til i alt 232 medaljer. Faktisk var det først i 2009 og 2011, at henholdsvis kvinders mester og mestermester blev vundet af et andet land end Sydkorea.

På grund af Taekwondos historiske og kulturelle betydning og dets status som Sydkoreas nationale sport er det ikke overraskende, at landet har domineret på World Taekwondo Championships. I årenes løb har sydkoreanske spillere, der har tjent som Hall of Fame-mestere, blandt andet atleter som Dong Keun Park (1962-1966), Byung Hyun Suh (1963-1966), Je Gyoung Kim (1991-2000) og Lee Sung- hye (2005-2010).

Nationen med de næststørste medaljer, Spanien, ligger langt bagud med 22 guld, 25 sølv og 62 bronze til i alt 109 medaljer. Kinesisk Taipei, Tyrkiet og Iran runde ud de fem bedste medaljevinder i sporten.

International Appeal

For at illustrere den internationale appel af taekwondo skal det bemærkes, at mesterskabskonkurrencerne har fundet sted i en lang række lande over hele verden. Siden den første konkurrence blev afholdt i Seoul, Sydkorea i 1973, er arrangementet blevet afholdt i forskellige byer som København, Danmark (1983 og 2009), New York City, USA (1993), Edmonton, Canada (1999) og Manila, Filippinerne (1995).

De seneste konkurrencer fandt sted i Muju, Sydkorea fra 24. juni til 2017 og tidligere i Chelyabinsk, Rusland i maj 2015.

Det næste verdensmesterskab er planlagt til at blive afholdt i Manchester, UK fra 15. maj til 19, 2019.

Toplandene i verdensmesterskabet Taekwondo Championships

RangNationGuldSølvBronzei alt
1Sydkorea1673134232
2Spanien222562109
3Kinesisk Taipei15273880
4Kalkun14203165
5Iran14192154
6Forenede Stater13214983
7Kina10111334
8Tyskland6123351
9Frankrig6111532
10Mexico4273364
11Storbritanien48719
12Thailand461424
13Holland451625
14Cuba33814
15Aserbajdsjan31913
16Rusland2111730
17Danmark26311
18Kroatien251320
19Egypten231217
20Serbien2068
21Mali2024
22Canada1111325
23Usbekistan1517
24Brasilien14914
25Elfenbenskysten131115
26Grækenland131014
27Ecuador1214
28Australien111719
29Japan1157
30Belgien1124
31Gabon1023
32Niger1001
33Italien051621
34Filippinerne05611
35Marokko03710
36Afghanistan0224
37Puerto Rico0224
38Chile0213
39Indonesien0202
40Vietnam0156
41Venezuela0145
42Argentina0134
43Jordan0134
44Bahrain0101
45Guam0101
46Portugal0101
47Ukraine0101
48Kasakhstan0077
49Sverige0077
50Dominikanske republik0055
51Hviderusland0044
52Colombia0033
53Ungarn0033
54Norge0033
55Saudi Arabien0033
56Senegal0033
57Slovenien0033
58Schweiz0033
59Tunesien0033
60Østrig0022
61Cypern0022
62Finland0022
63Guatemala0022
64Malaysia0022
65Moldova0022
66Nepal0022
67Bulgarien0011
68Costa Rica0011
69Israel0011
70Letland0011
71Nigeria0011
72Polen0011
73Uganda0011