Orkneyøerne i Skotland

Orkney er et af de smukkeste steder på British Isle, præget af rullende grønt felt, kuperet kystlinje og fascinerende uberørte strande. Det er en skærgård i Skotlands nordlige ø, der består af cirka 70 øer og serier med 20 af øerne beboet. Orkney er beliggende ud for Storbritanniens nordkyst, cirka ti miles nord for Caithness kyst. Det er adskilt fra fastlandet ved en 6, 2 mile bred søve, kendt som Pentland Firth. Orkneyøerne har været beboet i over 8.800 år, hvor skandinaviske klaner dominerer området i det 8. århundrede f.Kr. Denne artikel udforsker Orkneyøerne, deres træk, befolkning og interessante fakta.

Fire af de populære Orkneyøer

Orkney fastlandet

Orkney Mainland er den største og mest folkerige ø i Orkney. Det er centrum for Orkney's færge og luftforbindelser. Fastlandsøen dækker et areal på ca. 202 kvadratkilometer. Det forbinder de nordlige øer med de sydlige øer. Stromness, Kirkwall og Burghs of Orkney ligger inden for denne ø. Orkney-kontinentet tegner sig for tre fjerdedele af Orkney-befolkningen, hvilket gør den til den tættest befolkede ø i øhavet. Der er tre bosættelser på øen; Finstown, Stromness og Kirkwall, som er hovedstaden på øen. Fastlandet er forbundet med andre øer som Ronaldsay og Burray på vej. Øen har et væld af dyreliv, med havfugle dominerer omgivelserne.

South Ronaldsay

South Ronaldsay er den næststørste ø og den fjerde største af det samlede areal. Det er en sydlig ø beliggende ud for Skotlands nordkyst og forbundet til fastlandet ved Churchill Barrier. Øen dækker et område på ca. 19, 2 kvadratkilometer og har en befolkning på ca. 909 personer. Den største landsby South Ronaldsay er St. Margaret's Hope, som også er den tredjestørste afvikling af Orkney. Øen er populær for "Eaglesgraven", som blev opdaget i 1958. Webstedet havde henholdsvis 16.000 og 725 mennesker og fugleben. Der er også et brochsted, der antages at være gravpladsen for Thorfinn "kranespiller".

Westray

Westray er den største af de nordlige øer og den 6. største ø Orkney med et areal på ca. 18, 2 kvadrat miles. Det er også den tredje mest folkerige ø med en befolkning på 588 mennesker. Westray og nabo Papa Westray menes at være blevet tilsluttet. Den igangværende udgravning på øen har hidtil afsløret mere end 30 neolithiske og bronzealderbygninger. Nogle af øens attraktioner omfatter Noltland Castle og Noup Head Lighthouse. Fiskeri og kvægbrug er fortsat Westrays store aktiviteter.

Hoy

Hoy er den næststørste ø Orkney efter fastlandet med et samlet areal på ca. 55 kvadratkilometer. Med en befolkning på 419 mennesker, er Hoy den 5. mest folkerige ø. Øen har nogle af de højeste havklipper i Storbritannien, mens det højeste punkt på Orkney, Ward Hill, også er på denne ø. Hoy var en flådebase for det britiske skib i både første og anden verdenskrig. Det er også et vigtigt fugleområde, især store skuas.

Gruppering af Orkneyøerne

Orkneyøerne er grupperet i tre; fastlandet, nord og syd øerne. Fastlandsøen er Orkneys største ø. De nordlige øer er relativt store og forbundet med fastlandet med færger og lufttrafik med landbrug, fiskeri og turisme som hovedkilder til indkomst. De sydlige øer omgiver Scapa Flow. De fleste af de beboede øer er den nordlige gruppe af øer (13 øer). Kun seks sydlige øer er beboede.

Orkneyøerne i Skotland

RangIslandGruppeBefolkning (2013)Areal (ha)Højeste punkt (m)
1Orkney fastlandetFastland1716252.325271
2South RonaldsaySydlige øer9094980118
3WestrayNordlige øer5884713169
4SandayNordlige øer494504365
5HoySydlige øer41913468479
6BurraySydlige øer40990380
7StronsayNordlige øer349327544
8ShapinsayNordlige øer307294864
9RousayNordlige øer2164860250
10EdayNordlige øer1602745101
11Papa WestrayNordlige øer9091848
12FlottaSydlige øer8087658
13North RonaldsayNordlige øer7269023
14WyreNordlige øer2931132
15GraemsaySydlige øer2840962
16EgilsayNordlige øer2665035
17AuskerryNordlige øer48518
18GairsayNordlige øer3240102
19Holm of GrimbisterNordlige øer3168
20Indre HolmSydlige øer127